Чи можна добровільно відмовитися від земельної ділянки?

16-09-2024

Однією з підстав припинення права власності на земельну ділянку є добровільна відмова власника від прав на неї. Відповідно до статті 142 Земельного кодексу України, власник має право відмовитися від своєї земельної ділянки на користь держави або територіальної громади.

Порядок добровільної відмови

Процедура добровільної відмови від права власності або права постійного користування земельною ділянкою включає кілька ключових етапів:

  1. Заява до органів влади. Для оформлення відмови необхідно подати заяву до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У заяві виражається бажання припинити право власності на земельну ділянку.

  2. Розгляд заяви. Після отримання заяви відповідний орган приймає рішення щодо надання згоди на передачу земельної ділянки у власність держави або територіальної громади, або відмовляє в такій згоді.

  3. Звернення до нотаріуса. У разі надання згоди власник зобов’язаний звернутися до нотаріуса для укладення угоди про передачу земельної ділянки.

  4. Державна реєстрація. Нотаріус здійснює державну реєстрацію права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Лише після цієї реєстрації право власності власника вважається припиненим, а ділянка переходить у власність держави або територіальної громади.

Важливі моменти

  • Безкоштовна передача. Процедура добровільної відмови від земельної ділянки є безоплатною, тобто власник не отримує за це компенсації.
  • Згода держави або громади. Передача земельної ділянки можлива лише за умови отримання згоди відповідних органів влади.
  • Оформлення угоди. Угода про передачу земельної ділянки повинна бути нотаріально посвідчена.

Юридичні аспекти добровільної відмови

Відповідно до чинного законодавства, добровільна відмова від права власності на землю характеризується такими ознаками:

  • Письмова заява. Власник висловлює своє бажання припинити право власності через подання письмової заяви, без компенсації чи додаткових умов.
  • Передача державі чи територіальній громаді. Земельна ділянка може бути передана тільки державі або територіальній громаді.
  • Згода органів влади. Передача можлива тільки за умови наявності рішення відповідних органів про згоду на отримання ділянки.
  • Укладення договору. Обов'язковим є укладення нотаріально посвідченої угоди між власником і державою чи територіальною громадою.

Підсумок

Тільки після проходження всіх етапів оформлення добровільної відмови, включаючи нотаріальне посвідчення угоди, земельна ділянка буде зарахована до земель державної або комунальної власності.