Переважне право при продажі земельної ділянки: процедура реалізації

11-03-2024

Коли власник земельної ділянки вирішує її продати, орендар має можливість скористатися своїм переважним правом — правом першочергового викупу.

Значення переважного права

Суть переважного права полягає в тому, що орендар має перевагу перед іншими покупцями на купівлю земельної ділянки, яку він орендує, проте за ціною, визначеною продавцем.

Отже, якщо власник намірено продати орендовану ділянку, орендар має право першочергової покупки за умовами і ціною, запропонованими власником.

Орендар також може передати або продати своє переважне право іншій особі за договором.

Процедура реалізації переважного права при продажі землі

   1. Власник повинен зареєструвати свій намір продати ділянку не пізніше, ніж за 2 місяці в Реєстрі речових прав (якщо продаж проводиться на аукціоні) або в нотаріуса (без аукціону), разом з проєктом договору купівлі-продажу.
   2. Нотаріус повідомляє суб'єктів переважного права цінним листом із повідомленням про вручення або під особисту розписку.
   3. Суб'єкт переважного права повідомляє нотаріуса про свій намір купити землю за допомогою цінного листа з описом вкладення та повідомленням про вручення, протягом місяця.
   4. Нотаріус під час реєстрації договору перевіряє дотримання переважного права у Державному реєстрі речових прав і Державному земельному кадастрі.

Якщо право переважного викупу порушено, можна звернутися до суду та внести суму покупки на рахунок суду.