Пошук нової землі: як перевірити ділянку перед покупкою

13-03-2024

Поява ринку землі призвела до активізації шахраїв, які прагнуть скористатися фіктивними угодами щодо спірних ділянок. Щоб уникнути можливих проблем, фахівці рекомендують покупцям обов'язково перевіряти властивості перед укладенням угоди.

Рекомендації Міністерства юстиції

Існує простий алгоритм для перевірки. Міністерство юстиції зауважує, що перед придбанням земельної ділянки важливо перевірити не лише її статус, але й інформацію про продавця.

Перевірка земельної ділянки в державних реєстрах дає можливість встановити:

реального власника нерухомості; категорію земель; цільове призначення ділянки; площу землі; права третіх осіб (оренда, сервітут і т. д.); наявність обмежень на використання ділянки.

Чотири кроки перевірки

Щоб бути впевненим у своєму виборі, важливо виконати наступні кроки:

  1. Визначити наявність кадастрового номера для земельної ділянки, особливо на публічній кадастровій карті України.

Цю інформацію можна отримати від власника землі або самостійно. Крім того, за допомогою кадастрової карти можна дізнатися тип власності на ділянку, її призначення та площу.Отримати інформацію про право власності та інші речові права на ділянку на вебпорталі Госгеокадастра.

Це дозволить дізнатися про:

грошову оцінку земельної ділянки; зареєстровані обмеження на використання ділянки; суб'єктів права власності на ділянку.

  1. Отримати інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Це дозволить встановити:

власника ділянки; дату придбання ділянки та її підстави; наявність інших прав на майно, крім власності (наприклад, оренда, сервітут, емфітевзис); наявність будь-яких обтяжень: арешт, заборона відчуження, іпотека.

  1. Перевірити земельну ділянку за кадастровим номером в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Це допоможе переконатися, чи було оскаржено право власності на ділянку, чи вона не перебуває під арештом або іпотекою.

Ринок землі призвів до збільшення кількості угод і, відповідно, зростання кількості шахраїв. Тому важливо контролювати достовірність наданої продавцем інформації. За декілька хвилин можна отримати достатньо даних для прийняття рішення про покупку тієї чи іншої нерухомості..