Прогнози розвитку ринку землі в 2024 році

04-12-2023

З 1 січня 2024 року розпочинається другий етап земельної реформи в Україні, навіть у контексті війни. Це питання стає актуальним, і тут важливо зрозуміти, які аспекти реформи змінюються та чому деякі аграрії вимагають відкладення реформи.

Ринок землі в Україні відкрився ще 1 липня 2021 року. Проте доступ до нього був обмеженим. Тільки фізичні особи, громадяни України, мали право на придбання земельних ділянок, і то не більше 100 гектарів на одну особу. Умови оплати повинні були бути безготівковими з підтвердженням походження коштів. Орендарі мали перевагу на викуп ділянок, якщо не надавалися вигідніші умови іншим покупцям. Зміна цільового призначення землі після покупки також була заборонена.

Починаючи з 1 січня 2024 року, кількість осіб, які матимуть можливість купувати сільськогосподарські землі, значно збільшиться. Тепер до ринку зможуть приєднатися й юридичні особи, якщо вони будуть створені та зареєстровані за законами України, і якщо всі учасники будуть громадянами країни або держави.

Максимальний обсяг землі, який може придбати одна особа, зросте до 10 тисяч гектарів, незалежно від того, чи це фізична чи юридична особа.

Умови війни не зупинили роботу земельного ринку. Навіть при скороченні обсягів угод експерти зафіксували зростання цін на земельні ділянки приблизно на 20%. Ціни зараз коливаються від 1300 до 2800 доларів за гектар, залежно від регіону та якості ґрунту.

Запровадження другого етапу земельної реформи призведе до подальшого зростання цін на землю, за прогнозами експертів. Вже наступного року ціни можуть підвищитися на 20-25%, і ще більший ріст очікується через два роки після того.

Відкриття ринку для юридичних осіб має стимулювати попит на землю, що позитивно вплине на економіку країни, на думку аналітиків. Крім того, розвиток земельної реформи активно рекомендують західні партнери.

Проте не всі аграрії підтримують ідею впровадження другого етапу земельної реформи у час війни. Початкова ідея відкриття ринку передбачала, що всі охочі громадяни встигнуть придбати ділянки для господарювання за 2022-2023 роки, а потім на ринок вийдуть великі агрохолдинги та банки.

Проте війна розбила ці плани. Нині малі фермерські господарства потрапили у скрутне фінансове становище. Згідно з аналізом, 92% фермерів, у яких до 500 гектарів землі, зазнали збитків у минулому сезоні через зростання вартості добрив, насіння та засобів захисту рослин, а також через падіння закупівельних цін на зерно.