Скільки втратив ринок землі з початку війни в Україні

03-08-2023

Ринок сільськогосподарських земель в Україні зазнав великих втрат з початку війни, загальна сума яких становить 11,5 мільярда гривень. Це сталося через нездійснення більше 102 тисяч угод купівлі-продажу сільгоспземель обсягом 282 тисяч гектарів, що дорівнює 0,2% ВВП країни. Найбільш вразливою областю була Харківська, яка зазнала втрат на суму понад 2,7 мільярда гривень, а Херсонщина - на понад 1,17 мільярда гривень.

З початку 2024 року передбачено відкриття ринку землі для юридичних осіб, і це може сприяти зростанню економіки. Прогнозується, що протягом наступних трьох років така лібералізація ринку землі може додатково приносити 1-2,7% ВВП країни щорічно.

У першому півріччі 2023 року відновлено обсяг транзакцій у всіх областях, за винятком тимчасово окупованих територій. Закарпатська, Івано-Франківська та Чернівецька області вже перевершили показники 2021 року, збільшивши кількість угод на 16%, 22% та 10% відповідно.

Ціни на сільськогосподарські землі помірно зростають і становлять в середньому 37,2 тисячі гривень за гектар. Товарні землі зазвичай мають дещо вищі ціни порівняно з іншими сільгоспземлями. Географічне розташування земельних ділянок стосовно лінії фронту та нормативна грошова оцінка залишаються ключовими факторами визначення цін.

Проте, проблема невідповідності офіційних цін ринковим залишається актуальною. Понад половина транзакцій у червні 2023 року мала ціну, яка не відрізнялася від нормативної грошової оцінки більше, ніж на 2%. Тому важливо якнайшвидше впровадити масову оцінку земель для врегулювання цього питання.

Оренда та спадщина продовжують залишатися лідерами серед угод з сільгоспземлями, а угоди купівлі-продажу займають третє місце. Найбільш популярними серед покупців залишаються землі для товарного виробництва та особистого селянського господарства, які становлять 94% усіх угод купівлі-продажу з початку 2023 року.

Івано-Франківська область виявилася лідером за найвищими цінами на товарні землі у першому півріччі 2023 року, тоді як Херсонська та Запорізька області, що перебувають під впливом бойових дій, мали найдешевші земельні ділянки.