15-08-2019
В Україні створено перший спеціалізований інтернет-сервіс для обігу земельних ділянок — Uland
Аграрний бізнес уважається досить ризиковим, бо залежить не лише від ринкового середовища, а й від величезної кількості чинників. Каменем спотикань, зокрема, є й неврегульовані земельні відносини. Тому створення в Україні відкритого ринку сільськогосподарських земель і впровадження ефективних інструментів для його функціонування — це питання стратегічної ваги.
Наразі в державній власності перебуває понад 10,5 млн гектарів, із яких близько 8 млн — це угіддя, придатні для ведення сільськогосподарської діяльності. На жаль, тільки незначна кількість цих земель здається в оренду легально, бо держава робить лише перші кроки до цивілізації ринку. Так, у рамках процесу загальної децентралізації влади землі запасу передають об’єднаним територіальним громадам — вони вже отримали майже 1,5 млн гектарів землі. Впровадження земельних аукціонів дозволяє ефективно й прозоро використовувати земельні ділянки — здавати в оренду чи працювати самостійно — а отримані кошти спрямовувати на розвиток території.
Така форма співпраці влаштовує й аграрні підприємства. Водночас інформація про наявні активи того чи іншого ОТГ для бізнесменів часто є секретом за сімома замками, а місцеві чиновники чи їхні «сірі» агенти за певну винагороду пропонують свої послуги в перемовинах про виділення землі. Прозора процедура продажу чи оренди земельної ділянки особистого селянського господарства є актуальним питанням і для багатьох громадян. І хоча в структурі земель України ділянки ОСГ становлять велику частку, а от інформацію про них знайти доволі важко через те, що вона розпорошена по багатьох дошках оголошень і на шпальтах місцевих газет.
«У такій ситуації видається досить дивним те, що в країні не існувало спеціалізованої дошки пропозицій у сфері земельних ресурсів», — зауважує Олександр Полховський, засновник проєкту Uland.сom.ua. Його команда однією з перших почала працювати в системі ProZorrо, має солідний досвід в організації роботи з державними базами даних — зокрема, створила такий відомий і ефективний інструмент, як товарна біржа Polonex.
Однак коли почали з’являтися лоти із землею, продавці наразилися на низку проблем: ринок не сформовано; не було розуміння, кому та у який спосіб пропонувати ділянки, бо вони були всі різні і за місцем розташуванням, і за призначенням. Так виникла ідея створити сайт — інформаційну платформу для розміщення оголошень про земельні ділянки з акцентом на ОСГ.
Переваги дошки оголошень
Перевага 1. Сайт Uland пропонує своїм відвідувачам найбільшу в Україні базу земельних ділянок — понад 2600 оголошень. Переважна більшість їх стосується землі державної власності, водночас щодня зростає кількість пропозицій від приватних осіб. У переліку можна знайти ділянки розміром від кількох до кількох сотень гектарів.
Перевага 2. Наявність усіх офіційних даних про кожну ділянку завдяки інтеграції інформації з Державного геокадастру. Тобто, відкриваючи будь-яке оголошення, розміщене на сайті, користувач отримує повну інформацію про земельну ділянку: її кадастровий номер, цільове призначення та загальну площу, графічне місце розташування, форму власності.
Перевага 3. На інтернет-ресурсі існує верифікація користувача через мобільний телефон, тобто всі вказані в оголошеннях контакти чинні.
Перевага 4. Зручний інструмент пошуку — його оцінить кожен користувач, який завітає на Uland із метою розширити свій земельний банк. Фільтрувати інформацію можна за різними параметрами: за операцією (купівля-продаж чи оренда), за місцем розташування, розміром і ціною. Останній параметр дозволить бізнесмену зорієнтуватися у цінах на землю в тому чи іншому регіоні чи населеному пункті.
Перевага 5. Розташування кожної ділянки зазначено на мапі, що дає можливість краще зорієнтуватися на місцевості та за потреби підібрати кілька сусідніх ділянок, щоб сформувати більшу площу.
Перевага 6. На сайті розміщують оголошення про землі ОСГ, тому вони не губляться серед інформації про присадибні ділянки, як це відбувається на інших дошках оголошень.
Завдяки перевагам інтернет-ресурсу бізнесмени, зацікавлені в розширенні свого земельного банку, можуть не чекати «милості» від місцевого керівництва та значно зменшити імовірність контакту з посередниками. Придбати ділянку без корупційної складової можуть і новачки, які мають бажання спробувати себе в досить перспективному для роботи на експорт ягідному бізнесі.
Представників малого та середнього агробізнесу, а також початківців зацікавить розділ «Агенти». Клієнтам це дає можливість отримати від брокера вичерпну інформацію про об’єкти, які їх зацікавили, а агентам — підібрати замовнику потрібний обсяг землі та системно працювати над власною репутацією. «Якось нам довелося відмовитися від дуже привабливої ділянки на Закарпатті, яку нам віддавали за борги. А все тому, що не було можливості пропонувати її клієнтам, перебуваючи в Києві», — пригадує пан Олександр.
Справді, власнику паю доволі складно показувати земельну ділянку, якщо вона розташована за кілька сотень кілометрів від його місця проживання. У таких випадках наявність брокера, здатного достойно презентувати ділянку потенційному покупцеві, вирішує ці питання. Стати агентом Uland може людина будь-якого віку чи статі, головне, аби було бажання працювати. Маючи в розпорядженні велику базу даних, команда ресурсу може успішно проводити перемовини з власниками паїв і формувати на замовлення земельний фонд певного розміру в обраному районі чи області, який зацікавить інвестора.
Можливостідля власників паїв
Власники земельних ділянок можуть розмістити на сайті оголошення про свій пай і розраховувати на отримання справедливої ціни на його оренді. Як показує практика, на державних аукціонах права на оренду земельних ділянок реалізовуються в 1,5–2,5 раза дорожче від стартової ціни. Для розміщення оголошення користувачеві достатньо вказати кадастровий номер, а за ним «підтягнеться» інформація з офіційних джерел. Доречним буде вказати важливу інформацію про об’єкти, розташовані поряд — водоймища, дороги, залізничні колії, порти тощо, для чого треба поставити «галочки» навпроти запропонованих варіантів.
Однак зробити такий крок для багатьох власників паїв доволі складно через страх натрапити на шахрая та втратити майно. «Це один із найпоширеніших міфів серед власників паїв, — коментує Олександр Полховський. — Через низьку фінансову грамотність вони віддають землю в оренду знайомим фермерам чи тим, що господарюють поряд. А от значно вища ринкова ціна, яку їм іноді пропонують, їх відлякує».
Натомість з’являється все більше прикладів отримання вигіднішої ціни в разі здавання паю в оренду. Днями на Херсонщині через аукціон було здано ділянку площею 100 га за ціною, вищою за стартову на 80%. Щоб власники паїв могли краще зорієнтуватися в цінах на оренду чи продаж, на Uland буде інтегровано індексатор цін.
Для всіх учасників ринку наявність єдиної бази землі заощадить час на пошуки — достатньо один раз на день зайти на сайт за чашкою кави та перевірити, що нового з’явилося, чи підписатися на розсилку й отримувати інформацію на електронну пошту.
Газета “АгроМаркет”, серпень 2019 року
https://agrotimes.ua/article/nehaj-zemlya-praczyuye/
Подати оголошення
Щоб подати оголошення, потрібно авторизуватись або зареєструватись
Ви не авторизовані
Щоб додати оголошення в обрані потрібно авторизуватись або зареєструватись
Отримати контакти
Щоб отримати контакти, потрібно авторизуватись або зареєструватись
Оголошення успішно відключено і відкріплено від Вашого профілю!
Замовити безкоштовну консультацію
Залиште свої контактні дані та наш менеджер незабаром зв’яжеться з Вами для проведення безкоштовної консультації.
Заявку надіслано!
Найближчим часом з Вами зв'яжеться оператор банку та проконсультує з усіх питань.
Подати оголошення