Україна зможе встановлювати обмеження для ринку землі після вступу до ЄС

20-06-2024

Кожна країна, яка приєднувалася до Європейського Союзу, мала можливість визначати власні правила, обмеження та регуляторні механізми для ринку землі. Україна також матиме це право.

Дозвіл на продаж землі іноземцям у жодній країні ЄС не розглядався як тотальний розпродаж сільськогосподарських угідь (або «розпродаж країни»). Наприклад, певні обмеження на придбання землі іноземцями та інші регуляції діяли у Чехії, Естонії, Угорщині, Латвії, Литві та Словаччині на момент їх вступу до ЄС у 2004 році. Після вступу кожна з цих країн мала можливість зберігати чинні регуляції протягом перехідного періоду — сім років, а Польща — дванадцять.

«Пізніше Литва, Латвія, Угорщина та Словаччина змогли продовжити цей перехідний період ще на три роки. У 2007 році Болгарія та Румунія приєдналися до ЄС, отримавши п’ятирічний перехідний період.

Встановлення перехідного періоду є предметом переговорів між ЄС та країнами-кандидатами», — наголосив Ливч, додавши, що Україна також матиме право встановлювати свої обмеження щодо земельного законодавства під час дії перехідного періоду.

На думку експерта, допуск громадян та юридичних осіб з ЄС до ринку землі України необхідний не стільки для іноземців, скільки для залучення інвестицій, що сприятиме економічному відновленню та зростанню економіки.

Країни з більш ліберальними ринковими моделями характеризуються вищою ціною землі та орендною платою, а також швидшим зростанням її вартості. Це дозволить землевласникам отримувати справедливу компенсацію від реалізації свого майна (як від продажу, так і від оренди).

«Відкриття ринку землі для громадян ЄС для України не є першочерговим питанням. По-перше, триває війна, і до перемоги продавати землю іноземцям ми точно не будемо. По-друге, процес переговорів про вступ до ЄС навіть за найшвидших темпів триватиме ще кілька років.

Але вже сьогодні необхідно формувати бачення, готувати пропозиції, реформувати законодавство, щоб національні інтереси України були максимально враховані під час переговорів», — підсумував Ливч.