Умови для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки в Україні

14-09-2023

Договір купівлі-продажу земельної ділянки повинен бути оформлений у письмовій формі та підтверджений нотаріально (див. статтю 657 Цивільного кодексу України).

Щоб укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки в Україні, слід дотримуватись наступних кроків:

1. Переконатися у наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що є предметом угоди. Це можуть бути:

   - державний акт на право власності на земельну ділянку;

   - свідоцтво про право власності;

   - свідоцтво про право на спадщину;

   - судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття/зміни права власності на земельну ділянку;

   - витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

   - договір купівлі-продажу;

   - договір дарування;

   - інші цивільно-правові угоди щодо відчуження земельної ділянки.

2. Впевнитися, що у земельної ділянки є кадастровий номер. Згідно з ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об’єктом цивільних прав лише після присвоєння їй кадастрового номеру. Перевірити наявність кадастрового номеру можна у Державному земельному кадастрі, скориставшись Публічною кадастровою картою.

   - У разі, якщо державний акт виданий у період з 1992 по 2001 роки і не містить кадастрового номеру, його необхідно отримати через кадастрову зйомку та розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі.

3. Вибрати нотаріуса для посвідчення договору. Вибір нотаріуса здійснюється за згодою сторін, але слід враховувати, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна проводиться за місцезнаходженням цього майна або місцезнаходженням (реєстрацією) однієї зі сторін.

4. Узгодити умови купівлі-продажу, розподіл витрат на нотаріальні послуги та оподаткування укладення договору. Також рекомендується провести оцінку земельної ділянки. Експертна оцінка здійснюється суб’єктами оціночної діяльності, зареєстрованими у Державному реєстрі оцінювачів.

5. Отримати згоду другого подружжя, якщо ви перебуваєте в шлюбі. У разі продажу або купівлі земельної ділянки, наявність нотаріально посвідченої згоди другого подружжя є обов’язковою.

6. Перевірити земельну ділянку за кадастровим номером у Єдиному державному реєстрі судових рішень, щоб переконатися, чи не було спорів щодо права власності, межових конфліктів, арештів або іпотеки.

7. У випадку, якщо на земельній ділянці розташований будинок, перевірити наявність документів на нього або оформити їх, якщо такі відсутні.

8. Укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки за допомогою нотаріуса. Після укладення та підписання договору, відомості про нього будуть внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Після завершення цих кроків, ви станете повноправним власником земельної ділянки.