З 1 січня 2024 року розпочався новий етап земельної реформи

09-01-2024

З 1 січня 2024 року розпочався наступний етап земельної реформи. Міністерство аграрної політики знову підкреслило основні пункти нововведень:

  • юридичні особи отримали право купувати землі під сільське господарство;
  • приватні особи можуть купувати лише земельні ділянки обсягом не більше 10 тисяч гектарів;
  • заборонено продаж комунальної та державної землі;
  • обмежено власність фізичних та юридичних осіб на 10 тисяч гектарів;
  • іноземцям заборонено купувати або продавати землю;
  • мінімальна ціна покупки сільськогосподарських земель не може бути менше НГО (нормативної грошової оцінки);
  • орендарі мають переважне право на покупку землі.

Нещодавно, 1 липня 2021 року, був відкритий ринок землі за Законом № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення». Протягом цього періоду було продано лише 1% земель, з яких 99,5% залишилися у сільському господарстві.

Міністерство аграрної політики зазначило, що можливість громад здавати в оренду сільськогосподарські землі комунальної власності через Prozorro.Продажі приносять їм щорічно 355,2 млн гривень доходу, а використання таких земель складає в середньому 10% - 12% від загального бюджету громад.

У першому кварталі 2023 року середньовагова ціна на землю зросла на 10,4% до 38,5 тисяч гривень за гектар, що означає зростання капіталізації ринку сільськогосподарських земель на 115,1 мільярдів гривень.

Прогнозується, що другий етап земельної реформи сприятиме підвищенню вартості приватних земельних ділянок і доходів власників. Також очікується збільшення надходжень до місцевих бюджетів громад. Це також відкриє доступ українським агровиробникам до банківського кредитування під заставу землі.