З 2024 року очікується суттєве збільшення кредитування під заставу с/г земель

05-08-2023

З очікуваного 2024 року планується значне збільшення кредитування під заставу сільськогосподарських земель. Наразі приблизно 6% кредитів, наданих аграрному сектору, мають заставою сільгоспземлю.

Прогнозується, що після того, як ринок сільгоспземель стане доступним для юридичних осіб, і Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві розпочне повноцінну діяльність, кредитування під заставу сільгоспземель суттєво зросте. Також планується перегляд коефіцієнта ліквідності сільськогосподарської землі, що використовується як предмет застави.

За даними Національного банку України, станом на кінець травня 2023 року, аграрний сектор отримав кредитів на суму 110,91 млрд грн. З них 49% були короткостроковими кредитами на поповнення обігових коштів, а 51% - довгостроковими кредитами для капітальних інвестицій, але тільки 3,7 млрд грн були надані на понад 5 років.

Найбільше кредитних коштів на гектар сільськогосподарських земель було залучено в Київській області - 21,1 тис. грн/га. Середня сума кредиту на гектар по всій Україні становила 2,7 тис. грн/га. Найменше кредитів було отримано агровиробниками в Донецькій, Луганській та Херсонській областях, де воюються і окуповані деякі території.

Також помітно, що агровиробники з Закарпатської, Рівненської й Житомирської областей використовують кредити менше всього, надходить лише 0,5 тис. грн/га, 1,2 тис. грн/га та 1,3 тис. грн/га відповідно.

Земля сільськогосподарського призначення становить лише близько 6% від загальної суми виданих кредитів протягом березня 2022 - травня 2023 року, що дорівнює 31,2 млн гривень.

Є потенціал для збільшення фінансування агросектору через використання сільськогосподарської землі. Проте, для реалізації цього потенціалу необхідно відкрити ринок сільгоспземель для юридичних осіб з початку 2024 року, поспішити зі створенням Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві та переглянути коефіцієнт ліквідності сільськогосподарської землі як засобу застави.