Земельний податок для фізичних осіб: основна інформація

12-12-2023

Українські громадяни, власники рухомого або нерухомого майна, мають зобов'язання сплачувати обов'язкові платежі або податки в державний бюджет. Одним з таких податків є земельний податок, який щорічно сплачується власниками земельних ділянок, за винятком випадків, коли їм надані пільги. Роз'яснюємо основи оподаткування земельним податком.

ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ПЛАТІЖ ЗА ЗЕМЛЮ

Згідно з Податковим кодексом України, плата за землю є обов'язковим податком, який включає в себе оплату земельного податку або орендну плату за земельні ділянки в державній або комунальній власності.

Податок сплачують:

  • Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).
  • Користувачі землі.

Об'єкти оподаткування:

  • Земельні ділянки у власності або користуванні.
  • Земельні частки (паї) у власності.

Земельний податок є місцевим податком та складовою податку на майно. Таким чином, встановлення ставок земельного податку належить до компетенції сільських, селищних, міських рад та об'єднаних територіальних громад, які визначають розміри ставок цього податку в межах, встановлених Податковим кодексом України, та затверджують їх рішенням щороку до 15 липня.

ПЕРЕРАХУНОК ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ

Нарахування земельного податку фізичним особам проводять податкові органи за місцем розташування земельної ділянки на основі даних Державного земельного кадастру з врахуванням бази оподаткування земельним податком.

Базою оподаткування для розрахунку земельного податку є:

  • Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
  • -Площа земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких не проведена.

РОЗМІРИ СПЛАТИ

Ставка земельного податку для земельних ділянок, яким проведено нормативну грошову оцінку, становить не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки для земель загального користування, не більше 1% для сільськогосподарських угідь та не менше 0,3% і до 1% для лісових земель.

Земельний податок за земельні ділянки, яким не проведено нормативну грошову оцінку і які розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, становить не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області для сільськогосподарських угідь, і не більше 0,1% для лісових земель.

Контролюючі органи розраховують суми земельного податку та надсилають платнику до 1 липня повідомлення-рішення. Фізичні особи сплачують земельний податок протягом 60 днів з дня отримання повідомлення.

У випадку виявлення розбіжностей у відомостях про земельну ділянку, платнику необхідно звернутися до контролюючого органу з оригіналами документів для уточнення даних.

ПІЛЬГИ ЗА СПЛАТУ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ

Для фізичних осіб існують пільги щодо сплати земельного податку. Наприклад, звільняються від сплати податку:

  • Особи з інвалідністю перших двох груп.
  • Батьки трьох або більше дітей віком до 18 років.
  • Пенсіонери за віком.
  • Ветерани війни та особи, які мають статус ветерана.
  • Особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Проте, ці пільги поширюються на земельні ділянки лише в межах певних обсягів для різних цільових призначень.

Для отримання пільги необхідно звернутися до контролюючого органу за місцем розташування земельної ділянки з документами, що підтверджують право на пільгу.

Важливо! Якщо фізична особа має у власності кілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує встановлені норми, вона повинна до 1 травня подати заяву про самостійний вибір/зміну земельних ділянок для застосування пільги.